• Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #16378
  Alper Kazakoğlu
  Anahtar yönetici

   kaime.org Forum’a üye olmak ücretsizdir, yazışmalara katılmak ancak üye olmakla mümkündür.

   Her üye olan; aşağıda yazılı kuralları okuduklarını, onayladıklarını ve kurallara uymadıkları durumlarda kaime.org ve forum ile ilişkilerinin geçici olarak ya da tamamen kesileceğini kabul etmiş sayılırlar.

   A. Üye profilleri

   Kullanıcı adınız

   Argo, küfür, cinsellik, politika, inanç çağrışımı yapan ve benzeri kullanıcı adı seçenlerin üyelikleri, bir uyarı yapmaksızın iptal edilir.

   Profil bilgileri

   Profil bilgileri için sorulan başlıklar, sorulara cevap olacak biçimde doldurulmalıdır. Bu konuda uyarı alındığında, gerekli düzeltmeler en kısa sürede yapılmak zorundadır. Aksi durumda konunun mahiyetine göre üyeliğiniz askıya alınır ya da silinir. Sıfır mesajlı üyelere uyarı yapılmayabilir.

   B. Forum mesajları

   Türkçe imla kuralları

   Forum dili Türkçedir. Üyeler anlaşılır ve düzgün bir dil ile yazmaya özen göstermek zorundadır.

   “Chat” diliyle yazışmak kesinlikle yasaktır. Chat diliyle yazılmış, Türkçe karşılığı varken gereksizce İngilizce kelimeler kullanılmış, tümü büyük ya da rastgele bazı harfleri büyük yazılar, yazı içindeki başlıklar hariç, normal puntodan büyük yazılar, tümü renklendirilmiş yazılar, ayrı bir bilgilendirme gerektirmeden düzeltilir ya da silinir.

   Yazılarınızda Türkçe harfleri, noktama işaretlerini ve paragraf kullanmayı unutmayın. Buradaki kurallara ısrarla uymayan arkadaşlar, (Türkçe olmayan klavye kullanmak, yurt dışında yaşamak, yabancı uyruklu olup Türkçe’yi sonradan öğrenmek, okuma yazmayı çok sonra öğrenmek ve benzeri mazareti olanlar hariç) forumu okumakla yetinmek zorunda kalabilirler.

   T.C kurallarına uygunluk

   Foruma Türkiye Cumhuriyeti yasalarını, uluslararası kanun, anlaşma ve tüzüklerini çiğneyen, suçu ve suçluyu öven mesajlar gönderilemez. Siyasi ve dini dayatmalar içeren tartışmalar yapılamaz. Bu tür mesajlar silinir.

   Yazışma üslubu

   Mesajlarda küfür, argo veya kişilik haklarını zedeleyici nitelikte kelimeler kullanılamaz, saygısız ve seviyesiz davranılamaz. Bu tip mesajlar herhangi bir bilgilendirme yapmadan silinir. Durumun ciddiyetine göre, uyarı almadan forumdan uzaklaştırılmanız da mümkündür.

   Eleştiri sınırları

   Üyeler; kamu ve ticari kuruluşları, markaları vb. hedef göstererek, karalama, iftira, küfür boyutuna vardırmadan toplumun bir bireyi olma sıfatıyla eleştiride bulunabilir. Din, cinsiyet, renk vb nedenlerde kişiler eleştirilemez. Bu kurala uymayan eleştiriler silinebilir, kişilerin üyeliklerine son verilebilir.

   Arama yapmadan soru sormayın

   Yeterli arama yapmadan, soru sorulmamalıdır. İlgilendiğiniz konu için yazılmış yazıları okumalısınız. Bunlar, üyelerin yazdıkları mesajların içine dağılmış olabilir. Okuyup gereken bilgiyi almak yerine, birilerinin sizin için özetlemesini beklememelisiniz. Bu tür durumlarda cevap alma ihtimaliniz düşer. Yeni konu açarak sorduysanız, uyarıya gerek kalmaksızın eski konu ile birleştirilir ya da silinir.

   Arama yapmadan yeni konu açmayın

   Soru, bu amaçla açılmış konu altında sorulmalı ve cevaplanmalıdır. Aynı konu için birbirine yakın içerikli çok sayıda başlık açılmamalıdır. Yanlış yerde bulunan yazılar, olması gereken konuya, ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın taşınır ya da silinir.

   Soruyu doğru bölüm altında sorun, konuyu doğru bölümde açın

   1920 yılına ait bir para hakkında konu açmak istediğinizde, bunu Osmanlı İmparatorluğu Banknotları > Mehmed Vahdeddin Dönemi Banknotları (1918 – 1922) bölümüne açmalısınız. Veya tedavüldeki kağıt paralar ile ilgili konuları Türkiye Cumhuriyeti Banknotları > 9. Emisyon bölümüne açmalısınız. Yanlış bölümlere açılan konular ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın taşınır ya da silinir.

   kaime.org forumu ilgilendirmeyen alanlarda yeni konu açmayın

   Her konu her forumda konuşulmaz. Buna özen gösterin. Bu tür yazılar ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın silinir.

   Her konuyu, ilgili başlık altında devam ettirin

   Soru ve cevap niteliğindeki mesajlar, o konu için açılmış başlıkta yer almalıdır. Aklınıza gelen yerde, aklınıza gelen içerikte yazmamalısınız. Aklınıza gelen yerde alım veya satım paylaşımı yapmamalısınız. Forumun buna ait bölümleri vardır. Bu tür yazışmalar, daha sonra bilgilerden yararlanacak olanların işini zorlaştırır. Konu dışı yazışmalar silinir. Benzer hatayı tekrarlayanların üyelikleri iptal edilebilir.

   Bir soruyu tek yerde sorun

   Bir soruyu birden çok bölümde tekrar tekrar sormak, bir duyuruyu birden çok yerde yazmak, iki ayrı konudaki soruyu tek bir başlıkta sormak ya da çok geniş kapsamlı olarak sormak yanlıştır. Sorulara acil cevaplar istenmemelidir.

   Konu başlığını yazarken dikkat edin

   Yeni konu başlığı, konu içeriğine uygun yazılmalıdır. “merhaba”, “Acil bilgi lazım, yardım edin “, “Tekrar söylüyorum, cevap verin”, “Cevap alamadım, cevap verin”, “Hey orada kimse yok mu”, “lütfeeeenn” vs. biçiminde sorarsanız cevap alamazsınız. İçerikle uyumlu olmayan başlıklar ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın değiştirilir ya da silinir.

   Alım satım, mezat, reklam içerikli paylaşımlar

   Forumda bu amaçla açılmış bölüm bulunmaktadır:

   • Arıyorum
   • Satıyorum

   Fotoğrafları foruma yükleyin

   Forumdaki yazıları destekleyen fotoğraflar, mutlaka foruma yüklenmelidir. (100 kB sınırı var). Dışarıdan verilen bağlantılarla gösterilen fotoğraflar, zaman içinde sorun yaratabilir. Bağlantılar bozulması nedeniyle fotoğraflar görünmez ve bu nedenle yazı anlamsızlaşırsa, yazının tümü silinebilir. Üzerinde yazı yazan fotoğraflar, animasyon özelliği olan gif vb. formatındaki görseller mesaj alanına eklenmemelidir. Mesajınızı destekleyen fotoğraflar yeterli sayıda olmalıdır. Birbirine yakın görüntüler eklenmemelidir.

   Konu dışı yazışmalardan kaçının

   Forum konuları kişisel sohbetler ve gereksiz fotoğraflarla kirletilemez. Yeni yıl, bayram vb. kutlamalar konular içinde yapılmaz, bu amaçma açılmış başlık kullanılır. Sadece reklam amaçlı mesajlar yazılıp, konular açılamaz, bilgi vermenin dışında, aynı sitenin satış linkleri verilemez.

   Üyelerle yazışırken forum kullanıcı adını kullanın

   Biz üyelerimizi forum kullanıcı adlarıyla tanıyoruz. Siz özelden tanışıyor, görüşüyor, gerçek adını biliyor olabilirsiniz ama bu bizi ilgilendirmez. Gerçek adını kendi aranızda görüşürken kullanın, forumdaki mesajlaşmalarda değil…

   Gizli Reklam

   Tanıtmak istediğiniz siteler varsa, web siteleri bölümünü kullanabilirsiniz. Bir sitenin reklamını yaptığı izlenimini veren, yerli yersiz, site adlarını tekrarlayan mesajlar, uyarıya gerek kalmadan silinir. Tekrarlayan davranışlar üyeliğin iptali ile sonuçlanır.

   C. Özel mesajlar

   Posta kutunuzun kapasitesi

   Sadece iki kişiyi ilgilendiren konular, özel mesajlaşma ile halledilmelidir. Mesaj kutusunda saklayacağınız (gelen ve giden mesajlar) toplam mesaj sayısı 50’dir. Mesaj kutusunu boşaltmazsanız, yeni mesajları alamazsınız.

   Özel mesajla reklam yapılmaz

   Özel mesaj aracılığı ile reklam yapmak ya da rahatsız edici davranışlarda bulunmak kesinlikle yasaktır. Rahatsız edilen üyeler, forum yönetimine mesaj atarak ve kendilerine gönderilen mesajı iliştirerek durumu bildirebilirler.

   Özel mesaj ile cevap istemeyin, cevap vermeyin

   Özel mesaj aracılığı ile cevap istemek, tüm üyeleri sorudan ve ona verilecek (başka kişilerin de işine yarayacak) cevaptan mahrum etmek demektir. Sadece sizin işiniz görülür, bencilce bir tavır sayılabilir. Bu nedenle sorularınıza özel mesaj aracılığıyla cevap istememeli ya da sorulara özelden cevap vereyim dememelisiniz.

   D. Alışveriş – Mezatlar

   Satış için forum yönetiminden izin alınması gerekir. Forumun satış bölümü dışında, satış yapılamaz. Talep edenlerin forum mesajları da incelenir. İzin verilenler, satış bölümü dışındaki konularda, satışa yönelik yazışma yapamaz.

   Satışı yapılan ürünlerin doğruluğu ve güvenilirliği yayıncılarına aittir. kaime.org bu konuda herhangi bir garanti vermez, verilen bilgilerden doğabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.

   kaime.org bu alışverişte bir taraf değildir. Yapılan alım satımların tüm hukuki sorumluluğu alım satımı yapan taraflara aittir. Alım ve satım yapan taraflar resmî makamlara karşı koşulsuz olarak sorumlu olduklarını bilmelidirler. kaime.org yönetimi bu alım satımlardan dolayı hiçbir hukuki sorumluluk üstlenmez.

   Ürünlerini satan kişi, ürün hakkında fiyat, kondisyon, adet gibi ayrıntılı bilgi vermek ve varsa web adresi, eposta adresi yanısıra telefon numaralarını da yazmak zorundadır.

   Mesajlarda, ticari kuruluş adres ve telefonlar, web sayfası bağlantıları yazılır ama bunlar konuyla bağlantılı olmalıdır. Reklam amaçlı yazılamaz. Satış ilanları, (buna başka sitelerde yapılan satış duyuruları da dahildir) forumun sadece “Alışveriş” bölümünde yer alabilir.

   Satış için açılmış başlıklarda, konu açan dışında başka biri satış yapamaz.

   E. Sorumluluklar

   Foruma gönderilen mesajlar ile foruma ve galeriye yüklenen fotoğraflar, gönderen üyenin sorumluluğundadır. kaime.org yönetimi, üyelerin yazı ve fotoğraflarının sorumluluğunu kabul etmez.

   Alışveriş için kendi özgür iradeleriyle birbirlerine adres verenler bunun sorumluluğunu üstlenirler. Foruma üye olurken girmiş olduğunuz kişisel bilgiler; yasal takip haricinde, kesinlikle başka kişi ya da kurumlara verilmez.

   Üyeler; başka kaynaklardan edindikleri ve forumda yayınladıkları her türlü makale, haber, teknik yazı, çeviri, vb. yazının sonunda, kaynak (Kitap adı ve yazarı ya da web sitesi adresi) belirtmek zorundadır.

   Forumda yazılan bilgiler, forum yöneticileri tarafından kontrol edilmeye çalışılıyorsa da burası bilgi paylaşım amaçlı bir platformdur ve çok farklı kişiler tarafından farklı öneriler yazılmaktadır. Bu forumda önerilen bilgileri kullanma özgürlüğü ve sorumluluğu kullanıcılara aittir.

   kaime.org tarafından organize edilmiş gibi görünen toplantı ya da diğer etkinlikler için, yönetimin onayı alınmak zorundadır. Üyelerin kendi aralarında yaptıkları toplantıları bu kapsama girmez.

   Forumlara gönderdiğiniz mesajlar ve foruma, galeriye yüklediğiniz fotoğraflar kaime.org ve onunla bağlantılı çalışmalarda kullanılabilir. Bunun için ayrıca izin alınmaz, kaynak gösterilir.

   Foruma sadece tek üyelik mümkündür. Birden fazla adla üye olan ya da şifresini başkasına verip onun yazmasını sağlayanların üyelikleri silinir.

   Forumda, anlamadığınız veya anlamlandıramadığınız şeyler olabilir.

   1. Doğrudan yönetimden birine özel mesajla sorabilirsiniz.
   2. Kişiye Özel İletişim Alanı bölümüne yeni konu açarak sorabilirsiniz,
   3. kaime.org @ yandex.com adresine yazabilirsiniz.

   Bunlardan birini yapmayıp, herhangi bir başlık içinde, doğrudan o başlık içeriğine uymayan sorularınız, özellikle yorumlarınız sizin için sorun yaratabilir. Bu tür bir konuyu başlatan kadar, tartışmalara katılanlar da durumdan sorumludur.

   Forum yönetimi, bazı duyuruları tüm üyelere e-posta göndererek yapabilir.

   Forum üyeliğinizi dilediğiniz an iptal edebilirsiniz. Forum yönetimi tarafından üyelikleri iptal edilen kişilerin kayıtları saklanır, bu kişilerin bu bilgileri sildirmesi mümkün değildir. Forum üyeliği sırasında gönderilen tüm içerik, kaime.org’a aittir ve yayınlanmaya devam eder.

   F. Yönetim

   Forum kurallarının güncellenme ve yenilerinin eklenmesi hakkı ve sorumluluğu forum yöneticilerindedir. Kurallarda değişiklik olması durumunda kullanıcılar forumda bir duyuru yazılarak bilgilendirilir. Yeni eklenen kuralları kabul etmeyenlerin, üyeliklerinin iptalini talep etme hakları vardır.

   Bu kurallar metninde bazı eksikler bulunabilir, bu durum esas amacı yok saymaya ya da kuralı geçersiz ilan etmeye neden olamaz.

   kaime.org ile ilgili sorunlarınız için forum yönetimi ile bağlantıya geçebilirsiniz.

   Kurallara uymamanız halinde, tekrar hatırlatmak amacıyla, özel mesajlaşmanız kapatılabilir, üyeliğiniz kısıtlı üyelik olarak değiştirilebilir.

  1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.