Çapraz Kur

Uluslararası piyasalarda genellikle döviz kurları ABD doları ile yerel paralar arasındaki değişim oranı şeklinde ifade edildiği için, ABD doları dışındaki iki para birimi arasındaki değişim oranı bunların ABD doları cinsinden fiyatlarına göre dolaylı olarak hesaplanabilmektedir. Çapraz kur, iki yabancı para ve bu iki paranın her birinin bir üçüncü yabancı para (genellikle ABD doları) ile arasındaki parite olarak tanımlanan…

Çevrilebilir Küba pesosu (CUC)

Çevrilebilir Küba pesosu (İspanyolca: peso cubano convertible; ISO 4217 kodu: CUC), “chavito” olarak da bilinir, 1994’ten beri Küba pesosu ile beraber sınırlı olarak Küba’da kullanılan iki resmi para biriminden birisidir. Çevrilebilir Küba pesosun kağıt paraları, Küba Merkez Bankası tarafından 1, 3, 5, 10, 20, 50 ve 100 CUC küpürlerinde dağıtılır.

Çil

Kondisyon: Parada herhangi bir eskime veya katlama durumu yoksa çil ifadesi kullanılır. Bu paralara son derece iyi bakıldığını ve herhangi bir yerde kullanılmadığını ifade edebiliriz. Kâğıt paralarda renk kaybı yoktur ve basımından itibaren herhangi bir bozulma olmadığını göstermektedir. Paralar kendi doğal parlaklığındadır ve köşeleri sivridir.

Çil Altı (ÇA)

Kondisyon: Bu paralarda çok hafif saymadan kaynaklı olarak el veya sayım izleri olabilmektedir. Bunun yanı sıra ayrıca paraların orta kısmında çok hafif bir katlanma izi olabilmektedir. Tüm bu kusurlar belirli belirsiz şekildedir ve çok dikkatli bakılmadığı sürece fark edilmez. Bunların yanı sıra kağıt paralar son derece temiz ve kendi orijinal parlaklığını korumaktadır.

Çok Çok Temiz (ÇÇT)

Kondisyon: Bu paralar çok az kullanılmış olan gayet güzel paralardır. Paralarda bulunabilecek en nadir kusurlar; bir adet kuvvetli kırık veya ince çizgiler olmaktadır. Kağıtlar son derece orijinal parlaklıkta ve temiz görünümde olmaktadır. Paraların köşelerinde yuvarlanma durumu söz konusu olabilir. Bu kondisyondaki eski paraların da koleksiyon değerlerinin olduğu bilinmelidir.

Çok Temiz (ÇT)

Kondisyon: Bu paralar görsel olarak iyi görünür ancak kullanılmış oldukları fark edilmektedir. Bu paralarda dikey ve yatay çizgiler bulunmaktadır. Kağıtların orijinal renginde hafif bir solma olabilir ve renkleri çok az atmıştır. Kağıt genel olarak yumuşak değildir. Kenarlarında çok hafif bir biçimde yıpranma vardır.