Emisyon

Emisyonun kelime olarak anlamı bozuk para haricinde tedavüle çıkarılan paradır. Dolaşıma çıkarılan emisyonların, yani banknotların kendi içlerinde grupları vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin, kullanımda olan emisyon da dahil olmak üzere toplam 9 farklı emisyonu vardır. Farklı emisyonlar, farklı dönemleri temsil eder. Aynı emisyon paralar genellikle tasarım olarak benzerlik gösterirler.

Emisyon Hacmi

TCMB tarafından tedavüle çıkarılmış ve tedavülde bulunan banknotlar ile tedavülden kaldırılmış olmasına rağmen 10 yıllık zaman aşımı süresi henüz dolmamış tedavülde bulunan banknotların toplamıdır.

Euro (EUR)

Avrupa Birliği’nin 19 ülkesinin ortak para birimidir: Belçika, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya ve Kıbrıs Rum Yönetimi. Uluslararası para kodu “EUR” işareti ise “€” olarak gösterilir. Tüm euro banknotlar ve madeni paralar, Azorlar, Ceuta ve Melilla, Fransız Guyanası, Guadeloupe, Kanarya Adaları, Madeira, Martinique,…